Komunikacja miejska

Komunikacja miejska jest dość rozwinięta i sprawnie działa w czasie dnia.  Bilety można kupić w niektórych kioskach, u kierowcy lub w automatach, które znajdują się na ruchliwych przystankach i w wielu pojazdach (przód lub pierwszy wagon). Kraków jest podzielony na miasto i aglomerację i należy wybrać bilet obsługujący dany obszar. Sprzedaje się bilety jednorazowe i czasowe: 20 min, 1 godz, 1 dzień. Dostępne są bilety zwykłe i ulgowe, za okazaniem dokumentu uprawniającego do zniżki. Podczas dłuższego pobytu można zaopatrzyć się w Kartę Miejską i wykupić bilet na miesiąc lub kilka miesięcy, na wybrane trasy lub wszystkie linie. W dłuższym przedziale czasu jest to dość opłacalne.

Źródło: http://rozklady.mpk.krakow.pl/

Inni Przewoźnicy.

Oprócz MPK w Krakowie działają przewoźnicy, proponujący usługi niewielkimi busami, kursującymi na popularnych trasach miejskich i poza miasto. Ceny przewozu są atrakcyjne, niestety busy te nie docierają wszędzie.

Taxi.

Można też skorzystać z wielu taksówek, które zwłaszcza wieczorami bywają jedynym środkiem komunikacji. Należy zdecydowanie unikać osób oferujących przewóz prywatnym autem, nie oznakowanym jako taksówka. Radzimy też unikać taksówek niezrzeszonych, oznaczonych jedynie numerem bocznym, nie działających w korporacjach. Są po prostu bardzo drogie. Kraków jest podzielony na dwie strefy taxi, więc za kurs na peryferia zapłacimy więcej.

Kolej

Pociągiem można dojechać do wielu miejsc w okolicach Krakowa, np. do Wieliczki lub Wadowic. Jest też specjalny pociąg kursujący do Balic na lotnisko.

Samolot

Kraków ma lotnisko. Lotnisko znajduje się w Balicach. Aktualnie można się tam dostać autobusami linii podmiejskich 208, 292, 902 lub taksówką. Samochodem też można, parking wielopoziomowy jest koszmarnie drogi, można natomiast podjechać pod wejście, i zatrzymać się bezpłatnie w celu wyładunku (max 5 minut). Samoloty z Krakowa latają w wielu kierunkach: do Londynu, Berlina, Monachium, Frankfurtu, Lyonu i innych.