Służby porządkowe

Kiedy zdarzy się konieczność kontaktu z Policją lub Strażą Miejską, warto wiedzieć że:

samochód policyjny

Policja zapewnia informację turystyczną i pomoc w nagłych przypadkach związanych z np.: zaginięciem dokumentów, koniecznością znalezienia placówek medycznych, pomocy drogowej itp. Telefon czynny jest codziennie (wyłączając dni ustawowo wolne od pracy) od 1 czerwca do 30 września 8.00-22.00 (48) 22 278 77 77, (48) 608 599 999

Informacja dostępna również za pośrednictwem:

Skype - cc.poland.travel
E-mail - cc@pot.gov.pl

(źródło Małopolska Policja)

Straż Miejska

Straż Miejska w Krakowie

Najczęstszym powodem kontaktów z tą instytucją jest złe zaparkowanie.
W przypadku założonej na koło blokady sprawa jest prosta, choć wymaga sporej dozy cierpliwości. Telefon 986, na który należy zadzwonić często jest głuchy lub zajęty. Jest to jedyny sposób kontaktu. Można próbować poprosić o pomoc pobliski patrol, ale jeśli nie on założył blokadę, wyśle tylko informację do dyżurnego i pozostaje nam czekać.

Sprawa komplikuje się, przy odholowaniu pojazdu.

W przypadku:

  • zaparkowania pojazdu w miejscu gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch  lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu,
  • pozostawienia pojazdu nieoznakowanego kartą parkingową, w miejscu przeznaczonym dla pojazdu osoby niepełnosprawnej o obniżonej sprawności ruchowej,
  • pozostawienia pojazdu w miejscu obowiązywania znaku wskazującego, że zaparkowany pojazd zostanie usunięty na koszt właściciela.

Straż Miejska może usunąć pojazd z drogi na koszt właściciela (art. 130a Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym). Usunięty pojazd jest przewożony na płatny parking strzeżony.

 

W takim przypadku należy skontaktować się z dyżurnym Straży Miejskiej Miasta Krakowa (tel. 986), który poinformuje Państwa szczegółowo o sposobie odebrania pojazdu. 

Podstawą do odebrania pojazdu z parkingu strzeżonego jest zezwolenie wydawane przez dyżurnego Straży Miejskiej Miasta Krakowa. Warunkiem wydania zezwolenia jest okazanie przez kierowcę dokumentu tożsamości, dokumentu upoważniającego do używania pojazdu oraz dowodów uiszczenia opłat za usunięcie i postój pojazdu na parkingu strzeżonym (źródło Straż Miejska Miasta Krakowa).
Lepiej nie korzystać.